ANA SAYFA 
 KTFF 
 MİLLİ TAKIMLAR 
 LİGLER 
 KUPALAR 
 BİLGİ BANKASI 
Etik Kurulu Kararı - 19.09.2016 21/09/2016
Etik Kurulu Kararı - 19.09.2016

KONU: KTFF Etik Kurulu Başkanlığı’na , İsmet Paşa Pehlivan tarafından yapılan başvuru ;
Huzurumuzdaki mesele, K.T.F.F. Genel Sekreterliği tarafından tarafımıza yapılan 14.Haziran.2016 tarihli başvuru ile ilgilidir. Başvuruda , İsmet Paşa Pehlivan , 02.04.2016 tarihinde Cihangir-Binatlı maçında yaşadığı sakatlık sebebiyle ortaya çıkan masraflarının ve uğradığı zararın Cihangir Spor Kulübü tarafından giderilmesi için yaptığı müracaatla ilgilidir.

Kurulumuz meselenin çözümü ile ilgili olarak Başvuru sahibi İsmet Paşa Pehlivan’ı ve Cihangir Spor Kulübü yetkililerini iddialarını ispatlamak ve/veya müdafaalarını yapmak üzere 18.08.2016 tarihli toplantıya çağırmış ve gerekli belgeleri de talep etmiştir.

İlgili günde Cihangir Spor Kulübü Başkanı Aytaç Karavezirler toplantıda hazır bulunurken Başvuru sahibi İsmet Paşa Pehlivan toplantıda hazır bulunmamıştır.

Toplantıda dinlenen Cihangir Spor Kulüp Başkanı Aytaç Karavezirler, futbolcunun yaşamış olduğu sakatlığın bilgisinde olduğunu , sakatlık gününden itibaren futbolcunun durumuyla kendisinin de yakından ilgilendiğini, tedavisiyle ilgili gerekli araştırmaları yaptıklarını , tedavisi ile ilgili gerekli tetkikleri yaptırdıklarını, futbolcunun sakatlık yaşadığı dizine MR çektirdiklerini , tedavisi içinse gerek Devlet Hastanesi gerekse özel doktorlarla görüşme yaptıklarını tarafımıza aktarmıştır. Yine Aytaç Karavezirler, futbolcunun geçirmiş olduğu ameliyatla ilgili ne yönetimle ne de kendisiyle hiçbir görüşme yapılmadığını , kulübün bilgisi dışında futbolcunun Girne Kamiloğlu Hastanesi’nde ameliyat olduğunu tarafımıza aktarmıştır.

Kurulumuz, yapmış olduğu değerlendirmede , futbolcunun geçirmiş olduğu sakatlık döneminde Cihangir Spor Kulübü Futbolcusu olduğu , yaşanılan sakatlığın tedavisi ile ilgili Cihangir Spor Kulübü’nün girişimlerinin olduğu , futbolcunun kulübe bilgi vermeden özel bir hastanede ameliyat olduğu ve ameliyatla ilgili kulübün herhangi bir ödeme yapmadığı hususlarında bulgu yapmıştır.

Futbol Etik Kuralları açısından, bir kulüp futbolcusu, kulübüne hizmet verdiği bir anda yaşamış olduğu bir sakatlıktan dolayı ortaya çıkabilecek masrafların giderilmesi için kulübünden talepte bulunabilir ve kulüpte ortaya çıkan masrafları öder. Huzurumuzdaki meselede futbolcu , geçirmiş olduğu sakatlıkla ilgili bazı iddialar ortaya atmış ve taleplerini de yazılı olarak belirtmiştir. Hukuk prensiplerinden en önemlilerinden bir tanesi, iddiada bulunan tarafın iddialarını ispatlamakla yükümlü olduğudur.Etik Kurulumuz, gerek futbolcunun iddialarını ispatlaması için,gerekse kulübün savunmasını yapması için, tarafları toplantıya çağırmışsa da ,futbolcu ilgili toplantıda hazır olmamış ve hazır olmaması için de bir mazeret tarafımıza bildirmemiştir. Keza ilgili kulüp başkanı toplantıda hazır olmuş ve iddialara karşılık savunmasını yapmıştır.
Kurulumuz değerlendirmesini yaparken futbolcunun hazır olmamasının yanı sıra kulüp başkanının savunmasını da dikkate almıştır. Başkan savunmasını yaparken futbolcunun sakatlığıyla ilgilenildiğini ve tedavisi için gerekli girişimlerin başlatıldığını yine futbolcunun bilgileri dışında özel bir hastane ameliyatını gerçekleştirdiğini tarafımıza aktarmıştır.

Gelişmekte olan Kıbrıs Türk Futbolu’nda , kulüplerin maddi durumlarının üst seviyede olmadığı aşikardır ve kulüpler giderlerini kontrol altında tutmak zorundadır.Meselemizde de kulüp, futbolcunun sakatlığını iyileştirmek için gerekli girişimlerde bulunmuş olmasına rağmen ve futbolcunun tedavisi için gerekli araştırmaları yaptığı bir sırada, futbolcunun özel bir hastanede kulübün bilgisi dışında ameliyat olup yüklü miktardaki masraflarını kulüpten talep etmesi tarafımızca uygun bir davranış değildir. Yine futbolcunun iddia ve taleplerde bulunduktan sonra herhangi bir mazeret göstermeksizin Etik Kurulu çağrısına uymayıp iddialarını ispatlayamaması da kurulumuz tarafından değerlendirilmiştir.

Sonuç olarak tüm yukarıda yazılanları göz önünde bulundurarak futbolcu İsmet Paşa Pehlivan’ın yapmış olduğu başvuru kurulumuz tarafından REDDEDİLMİŞTİR.

Av. Savaş Çakıcı
Etik Kurulu Başkanı

19.09.2016

Diğer Haberler :
Etik Kurulu Kararı - 05.10.2016
Etik Kurulu Kararı - 24.05.2016
Etik Kurulu Kararı - 24.03.2016
Etik Kurulu Kararı - 04.02.2016
Site İçi Arama